Īslande un filmu lokācijas

Bija sestdiena! Bija RIFF Reikjavīkas Starptautiskais filmu festivāls! Bija lokāciju skautings! Bija kārtējais lieliskais izbraukums ārpus Reikjavīkas (jo priecājos kā bērns par katru reizi, ko izbraucu ārpus pilsētas)!

Diena, kad iepazinos ar producentu Árni, kurš tika iepazīstināts kā profesionāls potenciālo filmu vietu izlūkotājs (haha, man nav īsti ne jausmas, kā pareizi iztulkot location scounting manager 😀 ) , bet drīz viņš pats noprecizēja, ka ir  vnk filmu producents, kurš absolūti NAV fans filmai NOA (filma, kas daļēji filmēta arī Īslandē). Uzskaitījis dažas skaļākās sevis producētās filmas kā Pawn Sacrifice, Star Trek Into Darkness un Interstellar, ierādīja tās lokācijas, kur uzņemti atpazīstamākie Holivudas ražojumi.

Pa ceļam: 

Filmas Īslandē:
Īslande ir kļuvusi tik populāra pēdējos 10 gados neskaitāmiem filmēšanas projektiem, jo šeit ir tik viegli radīt sajūtu, ka atrodies uz citas planētas. Tāpēc arī Īslande. Vēl viens faktors – īsas distances! Nav jābrauc stundām, lai ainava aiz loga nomainītos PILNĪBĀ. Kad Kristofers Nolans pirmo reizi ieradās Īslandē, lai apskatītu potenciālo lokāciju Interstellar filmai, kļuva skaidrs, ka šeit tiks filmēta gan Ūdens planētas aina un ledāja aina ar Matthew McConaughey (kur man (pateicoties tēta entuziasmam nobraukt papildus 300km, lai redzētu šo vietu) ir bilde, yeiy!). Un distance starp abām vietām bija mazāk kā 100km! Sākotnējā doma filmēt ledāja ainas Argentīnā, un Ūdens planētas ainas Anglijā tika momentā izsvītrota no dienas plāna, par cik tās ir milzīgas izmaksas, milzīgs darbs ar filmēšanas komandu pārceļot visu pasauli. Tāpēc tik ļoti izdevīgi bija saprast, ka Īslandē ir iespējams nofilmēt abas šīs ainas ar 100km attālumu vienai no otras.

Vēl viena lieta, ko atcerēties, ja plānota filmēšana Īslandē – iegādāties laikapstākļu apdrošināšanu.Atkal stāsts no Interstellar, kad filmēšana šajā pat sezonā bija jāpārtrauc uz 2 dienām. Izrādās neparedzēta asfalta akmeņu vētra spēj apstādināt pat šāda izmēra filmēšanas projektu. 250 000 dolāri tika saņemti no apdrošināšanas kompānijas, lai segtu nodarītos radītos zaudējumus un bojājumus mašīnām, kuras bija krietni apstrādātas ar akmeņu un smilšu vētru.

Galvenokārt Īslandē filmu lokācijas ir privātīpašumi, tāpēc ir labi saskaņot filmēšanu ar vietējiem. Ja projekts nav plānots liela mēroga, tad galvenokārt īpašniekiem viss vienalga, un nekas netiek iekasēts… Kas neattiecas uz lieliem filmu projektiem un arī valdības zemi, kura gadījumā no filmēšanas kompānijas tiek iekasēta 12h likme par šīm lokāciju vietām.

Melnā pludmale:

Šis ir tālākais dienvidu punkts visai Īslandei, pie pašas pilsētiņas Vík, Melnā pludmale. Tikām brīdināti par to, lai pie ūdens nekādā gadījumā netuvojamies un esam ļoti, ļoti uzmanīgi. Šogad (ja pareizi atceros) 3 tūristi ir tikuši ierauti okeānā, un tajā brīdī, kad tas notiek – nu tur vairs nekas nav līdzams… Jo viļņi te ne tikai krustojas (kā mūsu Kolkā), bet arī maļ veļasmašīnas principā, bez lielām izredzēm nonākt atpakaļ virs ūdens. Traki. Un bija  mazais apjukuma brīdis, kad pamanīju, ka Árni svilpj, kliedz, māj ar rokām un skrien aizvākt divas ~desmitgadīgas meitenes no viļņu tuvuma, kas gribēja uzfotogrāfēt selfiju uz ūdens fona. (Tad, kad meitenes ieraudzīja Árni un skrēja atpakaļ pie vecākiem, tur, kur viņas pirms mirkļa stāvēja, nogāzās milzīgs vilnis un visu pludmali aizpildīja ar baltām putām (piesmeļot meitenēm kurpes). Paldies dievam, mēs nebijām aculiecinieki krietni briesmīgākam scenārijam.

Un, šādu situāciju redzot, es nebrīnos, kāpēc īslandieši ļoti ieturēti izturās pret tūristiem, kuri pavirši uztver brīdinājumus par to, cik jābūt ir uzmanīgiem! 

img_7684

Mazliet priecīgākam noslēgumam par Melno pludmali varu izstāstīt interesantu faktu – ka šeit, skatoties uz horizontu, pilnīgi nekas nešķērso mūsu skatu uz Dienvidpolu. Šo Īslandes punktu (kas jau ir gandrīz pats Ziemeļpols, ne?!) un pašu dienvidu punktu šķir tikai, tikai okeāns. To apzinoties, pārņēma sirreāla sajūta par kārtējo brīdi, kad saproti, cik Tu, cilvēciņš, esi maziņš 🙂

img_7707

Diena jau pusē:
Pusdienu laikā iepazinos ar citiem mediju pārstāvjiem, kas arī raksta par RIFF festivālu. Īpaši iekrita prātā saruna ar žurnālistikas pasniedzēju no Aarhus, kas reiz, pats būdams žurnālists, pēc kādas konferences nejauši nonācis situācijā, kad aizvadījis draudzīgu vakaru ar Spīlbergu (un šeit smīns manam brālim, kurš reiz mani, kad biju ļoti aizrāvusies ar filmu projektiem Tallinā, mēdza mani saukt par Spīlbergu 😀 ).

Atpakaļceļš:
Devāmies tālāk. Šoreiz jau ieturot kursu atpakaļ uz Reikjavīku, ar mazu pauzīti pie Seljalandsfoss ūdenskrituma, kur filmēti kadri filmām Transformeri un Tors.

Bildē – mana šajā braucienā iepazītā īslandiete Ebba, kura paceļam autobusā mani iepazīstināja ar elfu un troļļu mītiem. ..pat dziesmas dungoja un YouTube video rādīja. Super draudzīgs cilvēks (kas pati ar savām spoži zaļajām acīm un rudajiem matiem skaistu elfu sievieti atgādina)! 🙂

Un noslēgumā, mana 8. oktobra mīļākā bilde no ūdenskrituma. Cerams, ka pavisam drīz tur atgriezīšos vēlreiz (nu jau trešo reizi!), jo izrādās, ka blakus esošajā alā ir apslēpts vēl viens brīnišķīgs ūdenskritums! Tas tad nu paliek manā apskates sarakstā uz novembri vai pavasari 🙂

img_7797

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s